HOME
Sunsets
Sunrise
Summer
Autumn
Winter
Details
Close-ups
Night pictures
From series
Few links and articles
Wallpapers
My equipment
Contacts
- Photography -
Films (2)

Tesinys is pirmo lapo

Megejai ir profesionalai
Visu pirma juosteles yra skirstomos i dvi kategorijas - "megejiskos" ir "profesionalios". Skirstymas toks yra kartais salyginis, nes patys profesionalai naudoja megejiskas juostas, ir tie patys megejai turintys pakankamai gera fotoaparatura naudoja profesionalias juostas. Bet visu pirma reikia zinoti vienu ir kitu juostu savybes tada ir lengviau bus pasirinkti.

Juosteles megejams
Turbut didzioji dauguma visu fotografuojanciu naudoja fotoaparata tik svarbiausiems gyvenimo momentams ir juostele daznai gali praguleti aparate net iki metu. Taip pat juostele turi buti atspari isoriniams temperaturos poveikiams, jos emulsija turi buti pakankamai atspari. Ilgai laikant neisfotografuotas juosteles, ar net tose pat dezutese, ar jos stovi ant parduotuves lentynos, ar tavo fotoaparate - emulsija sensta, t.y. keiciasi jos spalvine gama. Todel firmos atsizvelgdamos i visas nepalankias salygas, kurios gali istikti juostele, keicia spalvini balansa (senstant spalvine gama pereina i zaliai-geltona spektro dali, taigi gaminant spektras yra patraukiamas i melynai purpurine dali). Tokioms juostelems reikia laiko "subresti", todel kai jos jau patenka mums i rankas (po pusmecio, metu ar pusantru metu gulejimo sandeliuose) jos jau buna pacios tos tinkamos naudojimui.

Bet visai tai turi savo kaina, kokybes atzvilgiu - juosteles grudetumas tampa didesnis, juostele tampa kontrastingesne, dingsta pustoniai ir pan. Kadangi dauguma megeju fotografuoja vadinamomis muilinemis, kuriu optikos kokybe yra, kaip taisykle, prasta, taigi, gaminant megejiskas juosteles jose spalvos buna sutirstintos, kad net ir fotografuojant su prasta technika, gautusi bent koks nors priimtinas rezultatas. Be to jos priima daug didesnes fotografavimo ekspozicijos paklaidas (daznai muilenes turi ribota ekspozicijos - islaikymo ir diafragmu, zona). 

Zinoma visi sie techniniai dalykai fotografo megejo nedomina - jeigu bent matosi, galima atpazinti savo ar kitu veida nuotraukoje - viskas gerai.

Juosteles profesionalams
Profesionalas, tuo tarpu, sunaudoja zymiai daugiau juosteliu - jas reikia isryskinti ta pacia diena, blogiausiu atveju - kita. Profesionalai perka ne po 1 ar 2 juosteles, o po 5, 10 ar 20, kitais kartais ir didesniais kiekiais. Paprastai jos buna laikomos saldytuvuose, norint sumazinti spalvines gamos pakitimus, jis privalo zinoti, kad ta ir kita juosta viena nuo kitos nesiskirs, nesiskirs ir skirtingu partiju juostos, nes kitu atveju reiktu daryti bandomasias nuotraukas. Todel gamintojams reikia pateikti visai kitokiu duomenu juosteles.

Profesionalios juosteles jau yra isleidziamos su charakteristikoms artimoms optimalioms, joms nereikia laiko subresti, juk jos buna apdirbamos (isfotografuojamos ir ryskinamos) per minimaliai trumpa laika, be to buna pritaikytos laikyti zemoje temperaturoje (saldytuve prie 13-15 laipsniu), kad spalvinis balansas nepakistu.

Toks juosteles darbo rezimas leidzia pakelti jos kokybe. Kadangi nereikalaujama spalvingumo ir kontrasto pakelimo, tai leidzia padidinti ryskuma ir sumazinti grudetuma. Be to, kadangi nereikia naudoti papildomu medziagu spalvinei gamai pakeisti, geriau isryskeja detales tamsiuose ir sviesiuose plotuose, detales nesusilieja, isgaunama daugiau spalviniu pustoniu, juosteles yra maziau kontrastingos.

Zinoma profesionalios juosteles yra labiau jautrios ekspozicijos paklaidoms, bet paprastai profesionalai turi gera ir brangia technika, kuri leidzia nesuklysti.

Ar yra skirtumas?
Atrodo lyg ir butu aisku kam kokias juosteles naudoti, gali prisiskaityti daug straipsniu apie tai, bet juk galima ir paciam pabandyti paeksperimentuoti, zinoma jei leidzia kisene ir turi fototechikos.

Aprasyti juostu skirtumai ypac pasireiskia lyginant muilines tipo aparatus su profesionaliais fotoaparatais. Viename is straipsniu, kuriuos as skaiciau, kaip tik ir buvo atlikti tokie bandymai, t.y. i muiline buvo ideta paprasta ir visiems mums zinoma Kodak Gold 400 juostele ir profesionali juostele Kodak Supra 400, bei Kodak Portra 160NC. Analogiskai tokios juosteles buvo idetos ir i profesionalu fotoaparata (Canon EOS 5). Isvados tokios - muiline su paprasta juostele dirbo neblogai - fotografuojant dideleje saleje pavyko gauti daugmaz priimtinas nuotraukas, tuo tarpu Portra tipo juostele muilineje ir toje pacioje saleje - visiskas fiasko - pilki tonai be jokio vaizdo (vien del to, kad muilines automatika nepritaikyta ilgesniems islaikymams, o juostai svabu tiksli ekspozicija). Muiline su Gold juostele: laukas, dideli kontrastai, seseliai - detaliu praradimas tamsiose ir sviesiose vietose, kai tuo tarpu Supra juostele - zymiai daugiau detaliu visose zonose, nes ji pati daug maziau kontrastingesne. Fotografuojant portretus su prof. kamera, Gold juosta parode labai spalvingus rezultatus, bet visai dingo pustoniai, detales sviesiose ir tamsiose vietose, veidas atrode kazkoks demetas, kai tuo tarpu portretams skirta juosta Portra susitvarke sekmingai - naturali veido spalva, svelnios, net prigesintos spalvos.

Profesionali techika, jos optika yra gaminama labai rupestingai, objektyvai yra prasviesinti, praleidzia daug sviesos, kas igalina pagauti visus spalvinius akcentus ir atvaizduoti smulkias juosteles, todel idejus megejiska juostele, spalvos pasidaro tiesiog reziancios, nenaturalios.

Zinoma cia paimti gana krastutiniai atvejai, taigi naudojant koki nors megejiska veidrodini fotaparata is gamintoju vadinamu entry-level kameru eiles, tokio didelio skirtumo nebus - ir su ta juostele gausis panasus rezultatai. Zinoma tik panasus, nes kiekvienas jau kiek prakutes fotografijoje is karto pastebes trukumus ir privalumus tos ar kitos juostos.

Juostele - "visiems gyvenimo atvejams"
Neziurint i tai, kad profesionalai naudoja skirtingas juosteles priklausomai nuo fotografuojamo zanro, bet buna nemazai atveju kei reikia kazko universalaus. Kitaip tariant daugumai fotografiniu atveju galima pritaiskyti ir universalias juostas. Jos tinkamos fotografuoti ir peizazam, ir natiurmortam, pramoninei, zanrinei, architekturinei ir visokiai kitai fotografijai. Kitais atvejais jos net tinkamos ir portretinei fotografijai. Tolesni kontrastu, spalvu sotumo gylius galima pakoreguoti jau spausdinimo etape, naudojant skirtingus popieriaus tipus (pvz. Kodak - Supra, Portra, Ultra).

Kaip pavyzdys tokiu universaliu juosteliu galima butu naudoti - Agfa Optima II 100, Agfa Optima II 200, Agfa Optima II 400, taip pat Kodak Supra 100, Kodak Supra 400, Fujicolor NPS 160 professional, Fujicolor NPH 400 professional, taip pat ir Fujicolor Reala Superia.

Films (3)

Bus...